Franz Kafka / Dönüşüm Kitap Sözleri ve Alıntıları

Bu sayfamızda Franz Kafka'nın 'Dönüşüm' isimli eserinden en güzel alıntılar yer almaktadır.

Franz Kafka  / Dönüşüm Kitap Sözleri ve Alıntıları

İnsan belli bir anda çalışamayacak durumda olabilir ;ama o insanın geçmişteki hizmetlerini anımsamak ve engel ortadan kalktıktan sonra hiç kuşkusuz daha büyük ve yoğun bir çaba göstereceğini düşünmek için en uygun olan zamanda işte o andır.

Dönüşüm: yabancılaşmanın ağırlığı.

Sonra başı, elinde olmaksızın tamamen önüne düştü ve zayıf soluğu, burun deliklerinden son kez çıktı.

...anne babamı düşünmesem kendimi tutamaz, şimdiye dek çoktan ayrılırdım; patronun karşısına dikilir, neler düşündüğümü onun yüzüne haykırırdım....

Daha dün akşamdan bir sıkıntı vardı içimde küçük bir önsezi gibi. Evdekiler dikkat etselerdi, yüzümden anlayabilirlerdi.

...Sanırım en iyisi odaya hiç dokunmayıp nasılsa öyle bırakmak, ilerde yine aramıza döndüğünde Gregor'un hiçbir şeyi değişmemiş bulması arada geçen zamanı daha kolay unutmasını sağlayacaktır...

Nasıl yaşanırsa, öyle ölünür.

Franz Kafka  / Dönüşüm Kitap Sözleri ve Alıntıları Devam Ediyor

İnsan bazı anlarda çalışamayacak halde olabilir, ama bu anlar eski başarıların hatırlanması ve daha sonra, engel ortadan kaldırıldığında, insanın şüphesiz daha bir azimle ve gayretle çalışacağının düşünülmesi için de en iyi zamandır.

Bu erken kalkmak yok mu, diye düşündü, insanı aptala çeviriyor.

Sakin, olabildiğince sakin düşünmenin çaresizce karar vermekten çok daha iyi olduğunu arada bir düşünmeyi de ihmal etmiyordu.

"Ailem nasıl da sessiz bir yaşam sürüyormuş" dedi Gregor kendi kendine ve gözlerini önündeki karanlığa dikerken anne ve babasıyla kız kardeşine böyle güzel bir evde yaşam sağlayabildiği için gururlandığını hissetti. Fakat ya şimdi bütün bu huzur, bütün bu rahatlık ve memnuniyet korkunç bir şekilde sona erecek olursa? Bu tür düşünceler içinde kendini kaybetmemek için harekete geçti ve odada bir aşağı bir yukarı sürünmeye başladı.

"Erken kalkmak", diye düşündü, "insanı bir hayli aptallaştırıyor".

Anlık sorunlara o denli odaklanmışlardı ki, gözlerinin önündeki gerçekleri bile idrak edebilmekten aciz bir duruma gelmişlerdi.

Fakat aynı zamanda sakin, olabildiğince sakin düşünmenin çaresizce karar vermekten çok daha iyi olduğunu arada bir düşünmeyi de ihmal etmiyordu.

Gregor Samsa bir sabah kötü bir rüyadan uyandığında, kendini yatağında korkunç bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.
Pin It

0 yorum:

Yorum Gönder